ماشين لباسشويي
 

خريد ماشين لباس شويي:

امروزه ماشين لباسشويي يكي از ضروري ترين و پركاربرد ترين وسايل منزل مي باشد. بهتر است قبل از خريد به پارامترهاي اصلي اين دستگاه توجه كنيد . 
هنگام خريد ماشين لباسشويي  جديد، سه نوع مختلف ماشين لباسشويي براي انتخاب وجود دارد: 
ماشين لباسشويي هاي درب از بالا معمولي (پرتابل) ، ماشين لباسشويي درب از بالا به همراه خشك كن (دوقلو)، ماشين لباسشويي درب از جلو اتوماتيك كه هر كدام معايب و مزاياي خود را دارند.

  
ماشين لباسشويي درب از بالا معمولي:


در اين مدل ها مخزن آب را پر مي كنند و حركت چرخشي همزن عمل شستشو را انجام مي دهد. از مزاياي اين مدل ها قيمت كمتر نسبت به مدل هاي اتوماتيك مي باشد و كاربرد راحت و آسان، سبكي آن، كوچكي و كم جا گيري در مدل هاي ميني واش از ديگر مزاياي آن مي باشد. از معايب اين مدل اين است كه به عنوان دستگاهي چند كاره كاربرد ندارد( يعني فقط قابليت شستشو دارد)، ظرفيت شستشوي  3 تا 7 كيلوگرم لباس را دارند، مصرف آب در مدل هاي لباسشويي درب از بالا زياد است، نسبتا پر و سر و صدا كار مي كنند و ظرفيت آنها مي تواند نا متعادل باشد.
 

 

لباسشويي درب از بالا پرتابل

 

ماشين لباسشويي درب از بالا دو قلو:


اين نوع از ماشين لباسشويي از روش معلق شدن براي شستشوي لباسها استفاده مي كند. اين نوع  ماشين لباسشويي ها ظرفيت محدودي دارند به همين علت آب كمتري استفاده مي كنند و با سرعت بالايي مي چرخند و با توليد كف كمتر و استفاده مفيد (بازدهي بالا) از مواد شوينده كار مي كنند.
از مزاياي ماشين لباسشويي درب از بالا دو قلو ظرفيت بالاي آنهاست كه تا 9 كيلو گرمي هم در برخي از مدل ها وجود دارد و بطور كلي اين مدلها شستشوي بهتري دارند. داشتن خشك كن با سرعت بالا باعث كاهش زمان خشك شدن لباس در آنها مي شود .
از معايب ماشين لباسشويي درب از بالا دو قلو اين است كه به دليل سرعت بالاي چرخاندن  ممكن است باعث به هم پيچيدن لباس و چروك شدن لباسها شود.
  

 

ماشين لباسشويي دوقلو

 

 

ماشين لباسشويي درب از جلو:
 
اين نوع از ماشين لباسشويي  هم تا حدي از آب پر مي شوند. شستشوي  لباس در آنها به روش بلند كردن آنها به بالاي مخزن آب و پرتاب درون آب  تميز انجام مي شود. اين نوع ماشين لباسشويي هم  كف كمتري توليد كرده و از مواد شوينده با بازدهي بالا استفاده مي كنند.
مزاياي ماشين لباسشويي درب از جلو اين است كه بهتر و مقرون به صرفه تر از ماشين لباسشويي درب از بالا مي شويند و لزوما قيمت خيلي بالايي ندارند.
استخراج رطوبت در چرخش مدور، زمان خشك كردن و صرف انرژي را كاهش مي دهد. بطور كلي ماشين لباسشويي درب از جلو صداي كمي توليد مي كنند.  به دليل اينكه درب اين نوع از ماشين لباسشويي ها در جلو قرار دارد امكان استفاده از فضاي بالاي آنها وجود دارد. در حالي كه دستگاه‌هايي كه درِ ورودي آنها از بالا است، فضاي بالاي آنها بدون استفاده باقي مي ‌ماند.
 

 

لباسشويي درب از جلو

 

بعد از اينكه نوع ماشين لباسشويي خود را با توجه به كاربردي كه مي خواهيد از آن داشته باشيد انتخاب كرديد ، با توجه به معيار هاي ديگر كه بيان مي شود نسبت به انتخاب نهايي مدل مورد نظر اقدام كنيد.

 

ماشين لباس شويي

 

 ظرفيت ماشين لباسشويي 
 
با توجه به تعداد اعضا خانواده براي ظرفيت لازم را براي ماشين لباسشويي انتخاب كنيد.
 
برند و مدل ماشين لباسشويي
 
مسلما ميزان بودجه اي كه شما براي خريد ماشين لباسشويي در نظر مي گيريد يكي از عوامل تعيين كننده است اما در عين حال شايد با  كم و زياد كردن مبلغ خريد گزينه بهتري را بدست آوريد .
در مورد برند ماشين لباسشويي هم كاملا بستگي به نظر خود شما يا اعتماد شما به برند خاصي دارد ولي مدت زمان ضمانت و نوع خدمات پس از فروش كه براي دستگاه از طرف شركت سازنده و يا وارد كننده در نظر گرفته شده اهميت دارد .مدت زمان ضمانت بيشتر، دليلي بر بهتر بودن دستگاه نيست، بلكه تضميني بر اطمينان خريد مي باشد .
 
تعداد برنامه
 
برنامه هاي متنوع تر در انواع برندهاي ماشين لباسشويي به شما اجازه مي دهد تا بهترين برنامه را مطابق با البسه مناسب انتخاب نموده و نتيجه بهتري را بدست آوريد . در بعضي از دستگاههاي جديد علاوه بر برنامه هاي از پيش تعيين شده به كاربر اين امكان را مي دهد كه بسته به سليقه خود برنامه اي را براي شستشو تنظيم نمايد . در صورتي كه شما توانايي و حوصله چنين كاري را داريد خريد اين گونه دستگاهها خالي از لطف نيست .
 
دور موتور دستگاه 600 تا 1600 دور
 
سرعت خشك كن كه با واحد دور در دقيقه مشخص مي شود از پارامترهاي ديگر يك ماشين لباسشوئي مي باشد . اگر شما پس از شستشو در خشك كردن لباسها محدوديت داريد و يا ترجيح مي دهيد كه لباسها را پس از شستشو به صورت خشك و يا نيمه خشك از لباسشويي خارج نماييد بهتر است  ماشين لباسشويي با دور خشك كن بالاتر را خريداري كنيد . دور خشك كن معمولا 600 - 800 - 1000 - 1200 - 1400 و 1600 است . البته اين مقادير حداكثر سرعت مي باشد و مثلا دستگاهي كه داراي دور خشك كن 1200 است قادر است با سرعت هاي 600 - 800 - 1000 و يا 1200 در هنگام خشك كردن لباسها عمل كند . 


ورودي آب گرم و سرد و يا ورودي تك
 
در صورتي كه محل قرار گيري ماشين لباسشويي به شير آب گرم نزديك باشد  پيشنهاد مي كنيم كه دستگاههاي داراي دو ورودي آب يا در اصطلاح دو شير را خريداري نماييد . با اين كار در صورتي كه شستشوي لباسها در دماي بالاتر انجام شود مقداري از آب گرم از طريق شير آب گرم تامين مي شود و انرژي كمتري مصرف شده  چرا كه در غير اين صورت المنت دستگاه مي بايستي دماي مطلوب آب را تامين كند . 

 مصرف انرژي و آب
 
ماشين لباسشويي به پرمصرف ترين وسيله برقي در 10 سال گذشته تبديل شده است. اخيرا برخي از توليد كنندگان  براي مطابقت با استاندارد هاي مصرف انرژي كليدهاي ميانبري براي دستگاهها در نظر گرفته اند كه باعث شستشوي اقتصادي با مصرف كمتر انرژي را مي شوند .
يك لكه گيري مقدماتي لباسها ، در اغلب موارد كمك مي كند تا ماشين لباسشويي در برنامه هاي با آب سرد به خوبي لباسها را پاك و تميز بشويد ، اگر فيلتر ماشين لباسشويي در سيكل شستشو تميز نمي شود بعدازهر بار استفاده آن را تميز كنيد و سالي يك بار فيلترهاي آب گرم و سرد را كه در پشت ماشين قرار دارند تميز كنيد. 
نظافت عمومي ماشين به كم شدن مصرف انرژي و افزايش عمر مفيد آن كمك مي كند. 
براي صرفه جويي در مصرف برق و همچنين آب بهتر است صبر كنيد تالباسهايي كه بايد شسته شوند به حدي برسند كه ظرفيت ماشين تكميل شود سپس ماشين را در حداقل دماي مناسب ومورد لزوم تنظيم كنيد تا از مصرف بيش از حد برق و اتلاف آب گرم جلوگيري گردد. 
به هيچ وجه از ماشين لباسشويي در ساعات اوج مصرف استفاده نكنيد روزهاي تعطيل وساعتهاي اوليه صبح بهترين اوقات براي روشن كردن ماشين لباسشويي است. اگر امكان خشك كردن لباسها در هواي آزاد وجود دارد مي توان از برنامه خشك كن ماشين استفاده نكرد. ماشين‌ هاي با درب از جلو بسيار كمتر از انواع ماشين‌هاي با درب از بالا آب مصرف مي‌نمايند. بعضي از انواع ماشين‌هاي لباسشويي با درب از جلو فقط به اندازه 0.33 بقيه آب مصرف مي‌نمايند. لذا از ميزان مصرف آب دستگاه نيز اطمينان حاصل نماييد.

توصيه هاي مديريت مصرف  
 حداكثرمصرف ماشين لباسشويي حدود 35 كيلو وات در ساعت است كه بيشتر اين انرژي صرف گرم كردن آب ميشود بنابراين اگر براي تغذيه آب ماشين لباسشويي از سيستم آب گرم منزل استفاد ه شود و يا برنامه شستشو با آب سرد ماشين به كاررود بيش از 2 كيلو وات در هر ساعت از كار ماشين در مصرف برق صرفه جويي مي شود. 
يك لكه گيري مقدماتي لباسها ، در اغلب موارد كمك مي كند تا ماشين لباسشويي در برنامه هاي با آب سرد به خوبي لباسها را پاك و تميز بشويد ، اگر فيلتر ماشين لباسشويي در سيكل شستشو تميز نمي شود بعدازهر بار استفاده آن را تميز كنيد و سالي يك بار فيلترهاي آب گرم و سرد را كه در پشت ماشين قرار دارند تميز كنيد. 
نظافت عمومي ماشين به كم شدن مصرف انرژي و افزايش عمر مفيد آن كمك مي كند. 
براي صرفه جويي در مصرف برق و همچنين آب بهتر است صبر كنيد تالباسهايي كه بايد شسته شوند به حدي برسند كه ظرفيت ماشين تكميل شود سپس ماشين را در حداقل دماي مناسب ومورد لزوم تنظيم كنيد تا از مصرف بيش ا زحد برق و اتلافآب گرم جلوگيري گردد. 
به هيچ وجه از ماشين لباسشويي در ساعات اوج مصرف استفاده نكنيد روزهاي تعطيل وساعتهاي اوليه صبح بهترين اوقات براي روشن كردن ماشين لباسشويي است. 
اگرامكان خشك كردن لباسها در هواي آزاد وجود دارد مي توان از برنامه خشك كن ماشين استفاده نكرد.
تاریخ به روز رسانی:
1395/04/13
تعداد بازدید:
8140
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به شرکت توزیع نیروی برق استان سیستان و بلوچستان است.
Powered by DorsaPortal