Enghlish عضویت و ورود اعضاء نقشه سایت ایمیل تماس با ما RSS
۱۳۹۹ شنبه ۱۷ خرداد
هدر
1398/11/29 سيستان و بلوچستان پرچمدار حذف قبوض كاغذي برق در كشور
سيستان و بلوچستان پرچمدار حذف قبوض كاغذي برق در كشور
 

به گزارش خبرگزاري ايرنا و به نقل از روابط عمومي شركت توزيع برق استان، سيستان و بلوچستان به عنوان پايلوت و نخستين استان كشور در طرح حذف قبض كاغذي برق و ارسال صورتحساب دوره اي از طريق پيامك با عملكرد بيش از 98 درصدي رتبه نخست كشور را به دست آورده است.

سيستان و بلوچستان با گستره 188 هزار و 222 كيلومترمربع 11 درصد مساحت كشور را به خود اختصاص داده است و با وجود شرايط محيطي و اقليمي دشوار و گستردگي و پراكندگي زياد بيش از 93 درصد جمعيت آن با 811 هزار اشتراك از نعمت برق برخوردار هستند.

شركت توزيع نيروي برق سيستان و بلوچستان از سال هاي نخست فعاليت خود در اين استان كارهاي بزرگ بسياري انجام داده و در دست اجرا دارد كه حذف قبض كاغذي برق از جمله آنهاست.

طرحي كه شروع آن از ابتداي سالجاري توسط وزارت نيرو با عنوان قبض سبز در كشور عملياتي شد اما شركت توزيع نيروي برق سيستان و بلوچستان از سال 91 راه اندازي سامانه پيامكي را كليد زد.

مدير عامل شركت توزيع نيروي برق سيستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: اين شركت در سال 92 به جمع آوري شماره‌هاي مشتركان و اطلاع رساني عمومي اقدام كرد.

خليل عوض‌زاده بيان كرد: سال 93 ارسال هم زمان قبض و پيامك براي مشتركان و سال 94 اجراي آزمايشي طرح در 2 شهرستان خاش و زاهدان انجام شد.

وي ادامه داد: اجراي طرح از اوايل سال 95 در شهرستان‌هاي چابهار، كنارك و سراوان و اواسط سال 95 مجموع شهرهاي سيستان و بلوچستان انجام شد.

مدير عامل شركت توزيع برق سيستان و بلوچستان تصريح كرد: سال 96 توسعه 27 خدمت غيرحضوري در پورتابل شركت و اپليكيشن خدمات غيرحضوري برق و برنامه‌هاي بسيار ديگري صورت گرفت.

وي اظهار داشت: در سال‌هاي اخير نيز توجه به توسعه خدمات الكترونيك، راه اندازي نسخه اينترنتي سامانه خدمات غيرحضوري، نسخه اندرويد سامانه پرداخت غير حضوري، تمهيدات مناسب در راستاي وصول مطالبات و موارد ديگر به طرح حذف قبوض برق اضافه شده است.

عوض‌زاده بيان كرد: از جمله دستاوردهاي مهم اجرايي اين طرح بهبود 98 درصدي شاخص پوشش قرائت، بهبود 99 درصدي وصول جاري مطالبات، بهبود 99 درصدي شاخص پرداخت غيرحضوري، كمك 12 درصدي به كاهش شاخص تلفات در كنار استفاده بهينه از نيروي انساني، كاهش هزينه هايي چون چاپ قبض، ماشين آلات و مهمتر از همه كاهش مصرف كاغذ از جمله مزاياي مهم اين طرح به شمار مي آيد.

دولت الكترونيك

با توجه به وجود زيرساخت هاي گسترده مخابراتي در سطح كشور و استفاده هموطنان از تلفن و اينترنت در تمامي استان ها، شهرها و غالب روستاهاي كشور، استفاده از روش‌هاي نوين ارائه خدمت مناسب به مردم بسيار مهم و قابل اهميت است.

 افزايش سرعت و كيفيت ارائه خدمت، صرفه جويي در هزينه ها و توجه به محيط زيست از موارد مثبت اين طرح است.

تاكيد رياست محترم جمهوري، وزير نيرو و ساير دستگاه ها مبني بر لزوم ارائه قبوض الكترونيكي به مشتركان صنعت برق با هدف ارتقاي سطح خدمات و رفاه مشتركان، صرفه جويي اقتصادي، ارتباط دو سويه با مشتركان، نظارت موثر، مديريت كارآمد، بهره مندي از فناوري هاي نو، توسعه دولت الكترونيكي، ارائه خدمات غيرحضوري و حفظ محيط زيست بوده كه شركت توزيع نيروي برق سيستان و بلوچستان در اين بخش پيشتاز و فعال بوده است.

دولت الكترونيك يكي از شعارهاي مهم دولت تدبير و اميد به منظور سهولت بيشتر در كار خدمت رساني به مردم است، اقدامي كه به درستي تاكنون انجام شده و تلاش‌هاي بسياري براي همگاني شدن آن در همه بخش ها وجود دارد.

شركت توزيع نيروي برق سيستان و بلوچستان نخستين شركت پيشتاز در اين امر است كه در حوزه حذف قبوض كاغذي برق و ارسال هزينه هاي دوره اي از طريق پيامك سرآمد كشور به حساب مي آيد و به درستي توانسته در اين امر موفق باشد.

امروز اين استان با داشتن سابقه و تجربه اي تقريبي هفت ساله در حوزه حذف قبوض كاغذي برق آماده ارايه خدمت و تجربيات خود به ساير استان‌هاي كشور است، تجربيات مهمي كه سال‌هاي بسيار با تلاش و همت مديران و كاركنان اين سازمان به دست آمده و مطمئنا توجه به آن باعث تعالي كشور خواهد شد.    

جلوگيري از قطع 205 اصله درخت در سال تنها براي صدور قبض برق سيستان و بلوچستان

از جمله مزاياي مهم اجراي طرح حذف قبوض كاغذي جلوگيري از قطع ميليون ها درخت براي تهيه قبض است، درختاني كه وجودشان نياز همه بشر و موجودات زنده است و همگان به درستي از ارزش وجودي اين نعمت الهي آگاه هستند.

قبض‌هاي كاغذي علاوه بر هزينه سالانه حدود 140 ميليارد توماني، قطع درختاني را به همراه دارد كه هر كدام حكم ريه‌هاي زمين را داشته و نبودشان تنفس زمين را با مشكل مواجه مي كند.

در گذشته براي چاپ قبض مشتركان حدود يك ميليون و 350 هزار برگه A4 مصرف مي شد، به گزارش مركز CONSERVATREE به طور ميانگين از هر درخت 16.67 بند كاغذ با اندازه A4 توليد مي شود كه با يك محاسبه ساده مي توان تخمين زد تنها براي تامين كاغذ مورد نياز شركت توزيع نيروي برق سيستان و بلوچستان بطور متوسط بايد بيش از 205 اصله درخت در سال قطع شود.

شركت توزيع برق با ورود به طرح حذف قبوض كاغذي به نوعي ناجي محيط زيست شد.

 از ديگر مزاياي مهم طرح حذف قبوض كاغذي نجات جنگل، كاهش واردات و خروج ارز كشور، كاهش مصرف سوخت و آلودگي هوا با توجه به تردد وسايل نقليه براي انتقال قبوض و مواردي بسيار ديگر است.   

سيستان و بلوچستان پيشتاز ثبت اطلاعات در سامانه حذف قبوض كاغذي برق است

يكي از كارشناسان شركت توزيع نيروي برق سيستان و بلوچستان گفت: با توجه به اينكه اين استان پايلوت حذف قبض كاغذي برق در كشور است در همان لحظات اوليه بسياري از افراد شكست اين طرح در استان را پيش بيني مي كردند.

م.عبدلي افزود: با تلاش مديران شركت توزيع برق اين منطقه و توجه خاص وئ همكاري خوب مردم در اجراي طرح شاهد رشد اين برنامه و همگاني شدن آن در همان سال هاي نخست بوديم.

مردم سيستان و بلوچستان همواره در همياري بسياري از طرح هاي ملي پاي كار و كمك كننده هستند كه نمونه بارز آن اجراي صحيح و بدون نقص همين طرح است.

مشاركت 98 درصدي مردم اين استان در زمينه دريافت و پرداخت به موقع قبوض پيامكي با وجود شرايط سخت معيشتي به درستي نمايانگر همراهي مردم اين استان با طرح هاي دولت است كه جاي بسي اميد و خرسندي دارد.

همكاري دوسويه مردم و مسوولان در سيستان و بلوچستان همواره پر رنگ است و مسوولان اين استان نيز با اجراي طرح هاي تخفيفي، اعمال تعرفه هاي خوش حسابي و مواردي از اين دست با مردم همكار و همراه هستند.

  
18
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق وب سايت متعلق به شركت توزيع نيروي برق سيستان و بلوچستان مي باشد(استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است)
         |  پياده سازي  با  پرتال سازماني درسا       
بستن
Powered by DorsaPortal